RSS

Oczepiny – zarys obyczaju

Oczepiny to nadal popularny w Polsce obyczaj weselny, którego źródeł należy się doszukiwać w odległej historii. Dziś wiele par młodych zastanawia się nad zorganizowaniem oczepin, jednak zauważalna jest tendencja spadkowa w popularności tego obyczaju. Przyczyną takiej sytuacji jest z pewnością zmiana mentalności i trybu życia w XXI wieku. Część par i zespołów weselnych decyduje się jednak na organizację oczepin w mniej tradycyjnej odmianie.

Nazwa obyczaju wzięła się od specjalnego czepka, który nakładano Pannie Młodej. Działo się to zaraz po północy, po wcześniejszym założeniu na głowę Panny. Co ciekawe, skracano jej również włosy, co jest nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach! Obrządkowi towarzyszyły liczne zabawy, takie jak na przykład zrzucanie czepka i zakładanie męskiego nakrycia głowy wbrew woli towarzyszy zabawy.

Dziś obyczaj oczepin najczęściej kultywowany jest na wsi, lecz i tam pary młode decydują się na pewne zmiany w zabawie. Nie zmienia się jednak godzina, wyznaczająca symboliczną zmianę stanu cywilnego Panny Młodej.

Słynny zwyczaj łapania welonu związany jest właśnie z oczepinami. Według tradycji szczęśliwa panna, która pochwyci rzucony welon pierwsza w kolejności znajdzie sobie małżonka. Podobnie rzecz ma się z panem młodym i jego krawatem bądź muszką. Zabawę często uatrakcyjnia się na różne sposoby. Wszystko zależy od pomysłowości Pary Młodej, wodzireja lub zespołu weselnego. Dobrze jest pamiętać o tym pięknym i popularnym zwyczaju, któremu zawsze towarzyszą emocje i doskonała zabawa.

Na imprezie z okazji oczepin nie może zabraknąć tańca, konkursów i innych zabaw, które nie pozwolą gościom się nudzić. Tu w zasadzie nie obowiązują sztywne zasady, liczy się pomysłowość. Pomysły na takie zabawy proponują często weselne kapele. Wiele ich znajdziemy również w Sieci. Na zakończenie warto pomyśleć o przemówieniu i podziękowaniach. Należy wówczas pamiętać o rodzicach, który często przeżywają wesele nie mniej niż Para Młoda.

Decydując się na oczepiny warto przemyśleć przebieg zabawy pod kątem zaproszonych gości. Najważniejsze, by wszyscy czuli się w tych okolicznościach komfortowo. Dobrym pomysłem jest przedyskutowanie programu z zespołem lub wodzirejem!

 

Na podstawie:

http://slaskiewesele.pl/poradnik-slubny/obyczaje/384-oczepiny

Reklamy

One response »

  1. Pingback: Zwyczaje Żerasłowic « Obyczaje Weselne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: