RSS

Walka o dominację w małżeństwie

Interesujący obyczaj weselny przywołuje Irena Kabat z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w swojej publikacji dotyczącej pozycji społecznej kobiety i mężczyzny na polskiej wsi w kontekście wesela. Mimo, że publikacja liczy sobie już ponad dwadzieścia lat, uwagę przyciąga oryginalność tego zwyczaju.

Chociaż wiejska tradycja zobowiązuje mężczyznę do pełnienia dominującej funkcji w małżeństwie, panna młoda może podjąć działania, by tak się nie stało. Służą ku temu obrzędy niemal magiczne, a na pewno pozbawione logicznego uzasadniania. Warto jednak pamiętać, że właśnie polska wieś przede wszystkim słynie z zabawnych i radosnych obyczajów weselnych, nawiązujących często do dawnych tradycji.

Panna młoda może walczyć o uprzywilejowaną pozycję w związku na przykład przez zarzucenie na małżonka w chwili udzielania ślubu części swojego odzienia. Pomocna w tym przypadku okazuje się służba weselna, która powinna w tym zadaniu wyręczyć pannę młodą. Innym sposobem na podporządkowanie sobie przyszłego męża jest złożenie ofiary (podczas ślubu) z pożyczonych od pana młodego pieniędzy. Dziś obrządki tego typu wyraźnie zanikają. Warto zatem zastanowić się nad potrzymaniem narodowej tradycji przy planowaniu własnego wesela!

Opracowano na podstawie:

Kabat, Irena (1990). Obrzędowość weselna jako wyraz przemian pozycji społecznej mężczyzny i kobiety w środowisku wiejskim. Lud 1989-1990 t. 73, s. 155-121.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: