RSS

Zwyczaje weselne w Będziemyślu (Podkarpacie) (cz.1)

Wiele informacji na temat dawnych obyczajów znaleźć można w archiwalnych dokumentach różnego typu. Bywają to dodatki okolicznościowe, na przykład relacjonujące wyjątkowo atrakcyjne uroczystości weselne. Tym razem za źródło posłuży dodatek do czasopisma katolickiego o nazwie „Przewodnik Katolicki”.

W czasopiśmie opisano zwyczaje weselne Będziemyśla. Autor pod koniec publikacji ubolewa nad tym, że dawne zwyczaje niemal już zanikły, a nowa „murzyńska” moda zajmuje miejsce polskiej tradycji. Warto zwrócić uwagę, że dodatek powstał w okresie międzywojennym, trudno więc sobie wyobrazić, jak autor opisałby dzisiejsze wesela…

Opisany jest zwyczaj zwiadów, polegający na rozmowie powiernika z rodziną przyszłej panny młodej. Wysłannik przekonuje rodzinę o walorach pana młodego, a cała rozmowa zakończona zostaje wspólnym piciem alkoholu. Swego rodzaju kontynuacją zwiadów były poseliny. Przytoczony przez autora fragment sugeruje, że wydarzenie to miało charakter niemal wymiany handlowej, w której decydowano o wysokości posagu. Negocjacjom towarzyszyła oczywiście doskonała strawa oraz wódka. Przed samym weselem następowały odgrywiny. W tym okresie kompletowano służbę weselną, a charakterystyczny był udział muzykantów w związanymi z tym okolicznościami.

Na podstawie:
Wołek-Wacławski, Jan (1938). Jantkowe Wesele : Zwyczaje weselne w Będziemyślu. Biblioteczka domowa przewodnika katolickiego.

Reklamy

One response »

  1. Pingback: Zwyczaje Żerasłowic « Obyczaje Weselne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: