RSS

Ślub i wesele w Małopolsce

Małopolska to region, który słynie z wielowiekowej tradycji, pięknych obyczajów i przywiązania do dawnych obrzędów. Również w tym regionie, podobnie jak na terenie większości kraju, obowiązuje zwyczaj witania pary młodej chlebem i solą. Dzieje się to już po ślubie i co najważniejsze – zwyczaj przetrwał i nadal chętnie się do niego nawiązuje. Ten typowo polski zwyczaj jest z pewnością dobrze znany wszystkim Czytelnikom.

Popularne jest też oficjalne błogosławienie parze młodej przez ich rodziców, jak i orszaki weselne (chociaż dziś w nieco zmienionej już formie…). A przy okazji orszaków warto wspomnieć o zwyczaju bramy weselnej, przy której następuje pobór tzw. myta. Wszystko to są dziś obyczaje znane w całym kraju. Bardziej do tradycji regionalnej nawiązuje natomiast „konny przejazd banderii” w kolorowych strojach charakterystycznych dla Małopolski. Podobnie jak w ościennych województwach, i tutaj popularny były oczepiny, wielokrotnie opisywane już na łamach blogu. Dziś oczywiście chęć Młodych do kultywowania tego tradycyjnego zwyczaju nie jest już tak powszechna, jednak czasem nadal nawiązuje się do oczepin.

Warto dodać, że w Małopolsce, jak w mało którym regionie kraju, nie brakuje pięknych, starych i bogato zdobionych kościołów, w których ślub przypomnieć nam może o dawnych czasach.

Opracowano na podstawie:
http://www.malopolska.pl/Lists/Publications/Publications/66/Files/Ma%C5%82opolska.%20%C5%9Awi%C4%99ta,%20tradycje,%20zwyczaje.pdf

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: