RSS

Uroczystość weselna w Sieradzu

Tradycyjne wesele w Sieradzu wymaga udziału (prócz państwa młodych) starszego drużby, starszej swaszki, druhen i młodziunów. Chyba najbardziej istotną rolę pełnił dawniej drużba, którego poznać można po charakterystycznym ubiorze – powinien być przepasany wstęgą o określonym kolorze. Była to odpowiedzialna funkcja, gdyż drużba dbał o porządek a także miał swój udział finansowy w uroczystości. Symboliczna odpowiedzialność drużby i pewne obowiązki, jak wiadomo, przetrwały do dziś, jednak znaczenie tej funkcji zmieniło się diametralnie. Zadaniem swaszki było natomiast służenie pannie młodej. I w tym przypadku nie mogło się obyć bez wydatków na poczęstunek i inne niezbędne dodatki. Zadaniem młodziunów było zwoływanie gości na wesele. Obowiązywał również określony strój i akcesoria, takie jak baty i sztuczne kwiaty.

Interesującym obyczajem było ubieranie panny młodej w specjalną koronę. W jej odbiorze asystowała swaszka i druhne. Korona była oczywiście kolorowa i bogato zdobiona. W tym czasie asystujące dziewczęta śpiewały pieśni.

Po całym obrzędzie związanym z koroną przybywała reszta osób zaangażowanych w wesele wraz z gośćmi. Następowało uroczyste zdobienie ubiorów. Wszystko to zostało bogato zilustrowano pod adresem strony, która stanowiła źródło tego opracowania:

Opracowano na podstawie:
http://www.tekfolksieradz.com.pl/zwyczaje.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: