RSS

Błogosławieństwo

Tradycyjnym zwyczajem, szczególnie popularnym w dawniejszych latach, jest błogosławieństwo. Do dziś rodzice pary młodej błogosławią i dobrze życzą narzeczonym, jednak samo wydarzenie zatraciło pierwotną, tradycyjną otoczkę. W dawnych czasach w proces błogosławieństwa zaangażowanych było wiele osób, noszących stosowne odzienie. Z czasem i to zaczęło się jednak zmieniać.

W niektórych regionach obyczaj ten zwany był przeprosinami. Charakter błogosławieństwa był raczej poważny i oficjalny, w przeciwieństwie do wielu obyczajów ślubnych i weselnych cechujących się radością i zabawą. Jest to związane z powagą sytuacji i religijnej specyfice błogosławieństwa. Nie mogło zabraknąć wody święconej, którą kropiono zakochanych, wykonywano również znak krzyża i wygłaszano treść błogosławieństwa.

Takie działania miały zapewnić młodej parze szczęście i dobrobyt, oddawano ich także w ręce Boga. Dawniej wsparcie rodziców było nieodzownym elementem ślubu, dlatego też cały obyczaj był niezwykle istotny. W dawnej Polsce charakterystyczny dla przeprosin był także rzewny płacz panny młodej. W tamtych czasach, ale i obecnie, błogosławieństwo następowało zaraz przed wyjazdem do kościoła.

Opracowano na podstawie:
http://rzeszowzaprasza.pl/informator_slubny,148,slub_artykuly.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: