RSS

Polterabend

Polterabend jest zwyczajem szczególnie popularnym w kilku regionach Polski, do których zaliczyć można z pewnością Śląsk, Pomorze oraz Wielkopolskę. Zwyczaj pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów, Niemców. Stąd też jego nazwa. Po części obyczaj ten zyskał popularność także w innych częściach kraju, znany jest też za granicą.

Zgromadzenie gości weselnych (w tym rodziny) odbywa się zgodnie z obyczajem najczęściej w piątek – dzień przed ślubem. Porą, gdy obrzęd następuje, jest wieczór. Obecnie realizacja tej tradycji związana jest z tłuczeniem szkła na progu domu panny młodej. Niszczone mogą być pojemniki i naczynia dowolnego rodzaju (warto dodać, że na Śląsku panuje odmiana zwyczaju, która wymaga tłuczenia porcelany). Wszystkiemu towarzyszy hałaśliwe i radosne zachowanie gości. Nie może zabraknąć poczęstunku, alkoholu i radosnego świętowania. Pomagają w tym często goście, którzy życzą pomyślnie parze młodej, jednak nie uczestniczą w ślubie czy weselu.

Oczywiście jak każdy obyczaj, również Polterabend związany jest z określonymi założeniami. W tym przypadku, duża ilość potłuczonych naczyń, zastaw itd. ma zapewnić nowemu związkowi szczęście i ochronę przed złymi siłami…

Opracowano na podstawie:
http://www.zaslubiny.pl/artykuly/polterabend-szklane-swietowanie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polterabend

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: