RSS

Zaproszenie weselne

Posted on

Anna Wieczorkiewicz w „Etnografii Polskiej” wyróżnia dwa rodzaje zaproszeń na wesele. Omawiany obyczaj dotyczy przede wszystkim polskiej wsi XIX i XX wieku. Podział zaproszeń weselnych na dwa typy to interesujący pomysł na typologię, nie jest to jednak miejsce na rozważanie zasadności takiego rozróżnienia.

Pierwszy typ zaproszeń związany jest przede wszystkim z przemówieniem. Słowo ma zasadnicze znaczenie w tym przypadku. Sposób oracji jest trudny do ścisłego określenia, przede wszystkim opiera się jednak na monologu. Występuje także atrakcyjna, „ozdobna” forma wypowiedzi (zdarzają się także poetyckie, pisane wierszem). Tekst musi być starannie zaplanowany, by wywołał pożądany efekt, taki jak między innymi przywołanie określonych emocji. Inną cechą charakterystyczną jest stosowanie swego rodzaju formuły, czyli powtarzania pewnych kwestii. Autorka artykułu wgłębia się w wymienione cechy i udowadnia tym samym, jak trudne zadanie stoi przed twórcą tekstu owacyjnego. Oczywiście nie można też zapomnieć tym, że jak w całym weselu i w tym przypadku chodzi w dużej mierze o zabawę. Forma nie powinna być zatem przesadnie uroczysta.

Drugi sposób zaproszenia na wesele dotyczy w większym stopniu elementów niewerbalnych. Zasadniczą różnicą jest tutaj zaangażowanie pary młodej, a nie tak jak w poprzednim przypadku – drużby. Z pewnością wyróżnikiem jest także bardziej ostentacyjna forma całego wydarzenia. Duże znaczenie ma zatem na przykład sposób wejścia i wyjścia oraz zachowanie podczas zaprosin. Oczywiście i w tym przypadku tekst zaproszenia ma istotne znaczenie, jednak oprawa nadaje sytuacji specyficznego nastroju.

Na podstawie:
Wieczorkiewicz, Anna (1991). Słowo i gest. : Dwa warianty weselnych zaprosin. Etnografia Polska t. XXXV, z.1.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: